szombat, augusztus 25, 2007

nyálkő

asszem ilyenről sem hallottam még sosem, de sebaj, legalább tuti, hogy nem vagyok hipohonder...
tegnap reggel óta szúrt a torkom, de olyan furán, hogy igazából nem tudtam, hogy akkor most tényleg a torkom fáj-e, vagy valami más, mert néha nyeléskor volt csak rossz. aztán este, mikor megnéztem a számat a tükörben, akkor a szájpadlásomon a bal oldali valamilyen nyálmirigy-kivezetőcső vörösen duzzadt, gyulladt volt. a zuhany alatt azon filóztam, hogy akkor most ezzel hova is kéne menni, szájsebészet hol a fenében lehet, meg mi afenét lehet ezzel egyáltalán csinálni, mikor eszembe jutott, hogy a zuhanyrózsát bedugjam a számba, a szájpadlásomra irányítva, jó melegre állítva a vizet. fájt is iszonyatosan aztán az első nyelés, aztán a következő is, de utána mintha kész, elvágták volna. utána csináltam egy nagy bögre kamillateát, amit forrón el is szürcsöltem az ágyban, és láss csodát, az öngyógyítás sikeres volt, ma reggelre semmi nyoma a gyulladásnak...

A megrágott táplálékot a szájüregbe nyíló nyálmirigyek váladéka nedvesíti. Így kezdődik az emésztés. Mindkét oldalon a fül alatt, az állkapocsszöglet mögött helyezkedik el a legnagyobb nyálmirigypár – a fültőmirigy. Szimmetrikusan helyezkednek el az állkapocs alatti és a nyelv alatti nyálmirigyek is. A nyálat a nyálmirigyek folyamatosan termelik, de csak szakaszosan ürítik a szájüregbe vezetékeiken keresztül.
A betegségek közül megemlítjük a nyálköveket, amelyek hosszú ideig tünetmentesen helyezkednek el a nyálmirigyekben. Ha a nyálban levő szervetlen kalcium-foszfát kicsapódik, s a belőle képződő nyálkő elzárja a nyálmirigy kivezetőcsövét, az evéskor fokozott mennyiségben elválasztódó nyál feszítő hatása miatt dudor és fájdalom támad a szájban. A nyálpangás gyulladást idéz elő a nyálmirigyben.
Szerencsés esetben a nyálkő savanyú, például citromos szájöblítéssel spontán távozik a nyálmirigy kivezető csatornájából. Ellenkező esetben sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet.

Nincsenek megjegyzések: