kedd, február 06, 2007

na honnan tanul az ember? az olvasói levelekből, hát honnan máshonnan :)

"A Barátok köztben kétszer is megjelent olyan téma, ami a társadalmi párbeszéd főáramába került. Szociológusok, médiával foglalkozó szakemberek üdvözölték, hogy a szappanopera történetében az egyik szereplő megvallotta szexuális másságát. Egy másik szereplőről roma származása derült ki, és ennek ürügyén hónapokig láthattuk, milyen az, ha valaki előítéletek céltáblájává válik. Kalamár azt mondja, se oktató-, se propagandafilmet nem kívánnak gyártani, egyetlen feladatot tartanak szem előtt, a szórakoztatást, igaz, felelősségtudattal. Kaptunk egy levelet egy tirpák származású nézőtől, akit megsértett az a mondat: "mekkora tirpák vagy!". Tanultunk belőle, vigyázunk, hogy senkit ne bántsunk meg. "
nol.hu

"Múltunkat idézve
Mottó: “..a német, török népet kivéve egyik népcsoporttal sem voltak a magyarságnak oly régi és állandó érintkezései, mint a szlávsággal” (Szekfű Gyula).
5. rész
A tirpákok
Érdemes néhány gondolat erejéig áttekinteni kik is a tirpákok? Érdekes az a megállapítása, hogy csak a valóban evangélikus vallásúakat szokták tirpáknak nevezni, és hogy a régebbi városvezetés valamikor kizárólag a Békés megyei származásúak kezében volt. Később azonban ez a helyzet megváltozott. Tirpák név eredete Nagykállóba, az akkori megyeszékhelyre tehető, akik a nyíregyházi tót származású telepeseket nevezték (gúnyolták) így. Azt írják: "Békés megyéből Nyíregyházára telepített tót ajkú népet, amellyel a felvidékről és külföldről jövő szintén tótajkú telepesek egybeolvadtak, közös néven tirpákoknak nevezik". Krúdy Gyula így ír erről: "Az egykori tirpák pirult, szégyenkezett, haragudott valaha e csúfolódó szó miatt. A mai tirpák gazda büszkén a mellére üt és mondja: Igen én tirpák vagyok! Ez a csúfnév idővel megtisztelő, dicsérő kifejezéssé változott."
A Nógrád megyei tótoknál a trpák szónak jött-ment jelentése volt, gúnynév lehetett, majd népnévvé vált. A trpák-ból – ami tűrni jelentéssel is bír, kialakult tirpák népnevet a felvidéki, tót-palócos nyelvjárást beszélő gazdákra használták eleinte Nyíregyházán. Kezdetben a békésiek így különböztették meg magukat a felvidékiektől. Később átveszik mások is, és minden nyíregyházi tót tirpák lesz, sőt az egész megyére kiterjesztik, joggal. A tirpák kisgazda réteget lehet tehát tekinteni a bokortanyák igazi népének, akik mindannyian kétnyelvűek voltak..."
innen

Nincsenek megjegyzések: